Lesz világ vége? Esetleg 2012?
|
Az aztékok és a maják szerint a világ ciklusok szerint működik. Eddig megéltünk vagy négy-öt Napot. Az emberiség utolsó Napja - földmozgások kíséretében - 2012. december 23-án ér majd véget. (Ennek az évnek egyébke Nostradamus is nagy figyelmet szentelt.) A mai indiánok pedig azt mondják: „világunk a 2000. évig, és utána még egy kicsi ideig tart".
Ponori Thewrewk (ejtsd: Török) Aurél neves magyar csillagász, a Csillagok a Bibliában című könyv szerzője azonban mindezeket tudományos alapon cáfolja. Szerinte a Földre és a bolygókra vonatkozó eseményeket előre jelezni csakis csillagászok tudnak. Az asztrológus Nostradamus jóslatai (1555-ben!) közül azért egyet ő is igazol. A jóslat így szól: „1999-ben, a hetedik hónapban eljövend az égből a rémület nagy királya". 1999. augusztus 11-én valóban volt egy egész Európára kiterjedő napfogyatkozás. A dátumok közötti apró eltérést az akkor használatos Juliánusz-naptár, és a mai Gergely naptár különbsége okozza. A teljes napfogyatkozás az emberiség történetében mindig rémületet keltett. Ilyenkor az emberek befedték a kutakat, hogy el ne mérgeződjön az ivóvíz, sokan öngyilkosok lettek.
A Biblia is tele van jóslatokkal, de hogy ezek beválnak-e vagy sem, az talány. Madách Imre is mondogatta korának tudományos igazságát: „négyezred év után a Nap kihűl, növényeket nem szül többé a Föld". Azért hittek ilyeneket az akkori emberek, mert sokáig nem tudták, a Nap hogyan képes évezredek óta sugározni a fényt, a meleget anélkül, hogy elfogyna. Az atomenergia csak a harmincas években lett ismert. Az úgynevezett fissziós energia könnyű elemekből (mint a hidrogén) nehezebb elemeket gyárt, és eközben igen nagy energia keletkezik. 1938-ban mondták ki először, hogy a Nap úgy szerez magának energiát, hogy a belsejében levő űrben a nagy nyomáson és hőmérsékleten lévő hidrogén, bizonyos folyamatok során, héliummá alakul. Ha a Nap a belsejében levő összes hidrogénjét átalakította héliummá, akkor megszűnik a belső energiatermelés. Bonyolult magfizikai áttételek után a Nap egy pillanatra kitágul, és ez a tágulat akkora helyet foglalhat el, hogy a Merkúr, a Vénusz, esetleg még a Föld is beleesne. Ha ez bekövetkezik, akkor tényleg elmondhatjuk, hogy eljött „ama végső harag napja, ami a világot tűznek adja".
1968. június 15. Milyen jóslatok foglalkoztatják az embereket? Más égitestekkel való összeütközés, bolygók együttállása, napfogyatkozás, hullócsillag rajok, az Újtestamentumban, népek mítoszaiban szereplő természeti csapások, vízözön, fagyhalál. Egy jövendölés azonban komolyan ijesztő.
De vajon más bolygó fenyegethet? Szerencsére, az ember atomtöltetű rakétával már megváltoztathatná a Föld felé haladó kisbolygó pályáját. A nagy zavarforrások a Naprendszer terében mára egyébként is kiküszöbölődtek, a nagyobb törmelékek beleütköztek valamelyik bolygóba, és így a Naprendszer tere kitisztult. Azért még sincs teljesen rend, olyan rend, amit a gondviselés rendjének lehetne nevezni. Ha felnézünk a nyári égre, és hulló csillagot látunk, az mindig egy-egy kis katasztrófát, két égitest összeütközését jelenti, csak szerencsénkre a karambolozók egyike igen pici.
Meddig süt a Nap? Biztos, hogy nem lesz atombomba a Földből, mert a belső hője csak pár tízezer fok, az atombombához pedig több millió fokra, vagy legalább egy kiló tiszta uránra van szükség, ami a földben csak elosztva található... A Föld valamikor vagy a Napból szakadt ki, vagy az újabb keletkezési elméletek szerint abból az anyagból, ami a Nap körül, mint egy porkorong visszamaradt, és összesűrűsödött. A Nap csillag, a Föld pedig egy felszínén kihűlt bolygó.
|